Jak pečovat o koťata?

1. 4. 2016

Koťata se mohou odčervovat již od dvou týdnů věku, většinou se doporučuje v 3., 5., 7. a 9. týdnu a pak ve 3., 6. a 9. měsíci. Vhodné je odčervovat asi týden před vakcinací. První očkování se doporučuje mezi  7.-9. týdnem věku, revakcinace následuje o 3-4 týdny. Očkování proti vzteklině se provádí většinou až  ve  4.-6. měsíci.

Jak zajistit řádný psychický vývoj naší kočky?

Pro zdravý psychický vývoj kočky je důležitý dostatek podnětů. Pokud je chována jen doma, je dobré se jí pravidelně věnovat, zajistit ji místo na odpočinek, ale i skákání a pohyb. Kočka má ráda různé police, visuté cesty a škrabadla. Pokud bývá dlouho sama, je dobré jí zajistit druhého kočičího kamaráda. Každá kočka je individuum a sama si rozhodne kolik času a jakým způsobem chce trávit ve vaší společnosti.

Jsou mladé kočky obzvláště náchylné k infekčním onemocněním?

Mladá koťata, podobně jako jiná mláďata, jsou náchylnější k infekčním onemocněním. Počáteční imunita získaná přijetím imunoglobulinů v mateřském mléce se časem vytrácí, proto je důležité zabránit styku kotěte s nemocnými jedinci a dát ho včas očkovat.

Jak vybrat vhodnou stravu pro koťata?

První 4 týdny je kotě krmeno výhradně mateřským mlékem od matky, proto žádnou další výživu nepotřebuje. Pokud nemá k dispozici mateřské mléko, je třeba ho přikrmovat speciálním sušeným pro koťata (kravské nebo kozí mléko není vhodné). Mělo by být krmeno každé 4 hodiny a drženo v teple. Od čtvrtého týdne začíná kotě přijímat tuhou potravu, která by měla být tvořena menšími kousky masa, suché granule je vhodné namočit. Mezi 6. až 9. týdnem přechází kotě zcela na tuhou stravu podávanou 3-4 krát denně. Vhodné jsou kvalitní granule pro koťata nebo doma připravovaná strava, složená převážně z masa a doplňků (důležité je, aby obsahovala všechny potřebné živiny ve správném poměru). Kotě potřebuje až čtyřikrát více energie na jednotku hmotnosti než dospělá kočka, proto je opravdu důležité krmit ho vhodnou potravou určenou pro koťata, zbytky lidské potravy se vůbec nedoporučují. Samozřejmostí je celodenní přístup k čisté vodě