Jak se správně postarat o fretku ?

1. 4. 2016

Fretka je vhodné domácí zvířátko pro mnohé lidi a děti starší 6 let. Výhodou je její velikost, čistotnost a ochotná komunikace s člověkem. Patří mezi inteligentní zvědavé zvířata, proto by neměla být dlouhodobě držena v malé kleci. Její životní prostředí musí odolat její hrám a poskytnout jí bezpečí. K odpočinku potřebuje tmavý a uzavřený prostor, pokud chováme více fretek, každá by měla mít své vyhrazené místo, aby si mohla v klidu odpočinout a vyhnout se bitvám s ostatními jedinci. Důležité je zamezit její přístup do děr odkud se nedá vytáhnout. Nebezpečné je i polohovací rozkládací křeslo, gumové hračky pro psy a kočky, ucpávky do uší a jiné předměty z pěny a gumy, které jí po sežrání mohou ucpat trávicí aparát. Fretky se rády vyprazdňují v rozích, proto by měly být stěny klece dostatečně vysoké, aby se trus nebo moč nedostávaly do okolí. Jako podestýlka se upřednostňují pelety před jílovitým nebo hrudkujícím substrátem. Pokud se fretka chová na volno, je třeba po celém bytě umístit více záchodů, neboť čas přechodu tráveniny její trávicím traktem je krátký. Pro zdraví a duševní rozvoj fretek je důležité obohacování prostředí. Patří k tomu zajímavé podávání potravy v různých formách, aktivity, které stimulují pohyb a centrální nervovou soustavu. Dá se jim postavit síť tunelů, různé rampy, krabice, bazén s nízkou hladinou vody. Na omezenou dobu se mohou do prostředí umístit různé mechanické hračky a menší předměty na provázku, které může fretka lovit. Vhodné jsou látkové hračky, kovové předměty, hračky z tvrdého plastu, nikoli gumové. Fretkám by měl být umožněný pohyb alespoň dvě hodiny denně. Vhodný je i trénink pomocí pozitivní stimulace, který posiluje vazbu mezi zvířetem a chovatelem.

 

Jak se mám správně krmit fretku?

 

Fretky jsou masožravci, které požírají potravu v celku. Pokud mají příležitost, loví malé až střední savci, žáby, měkkýši, ryby, červy i hmyz, požírají vejce. Mají velmi krátký trávicí trakt s minimálně rozvinutou střevní mikroflórou, proto nemohou efektivně využívat sacharidy a trávit vlákninu. Mladé fretky si fixují typ potravy prostřednictvím čichu a vyvíjejí si silnou potravní preferenci již v průběhu prvních měsíců života. Proto by měla být fretkám již od mládí předkládaná co nejpestřejší strava (různá chuť, vůně, struktura, včetně různých zdrojů bílkovin). Fretky potřebují potravu s vysokým obsahem živočišného tuku a kvalitním zdrojem bílkovin (ne rostlinného původu) a minimálním obsahem cukru a vlákniny. Vhodné je předkládat celé živočichy, syrové maso nebo vyvážené granule pro fretky s vysokým obsahem masa. Potrava by se měla skládat nejméně z 30-35% hrubého proteinu pocházejícího zejména z masa, obsah tuku by měl být okolo 15-20%. Dobré je ji předkládat v různou dobu a na různá místa. Doplňovat se může čerstvými syrovými vnitřnostmi, masem nebo vejci, případně malým množstvím vysoce kvalitního konzervovaného krmiva pro kočky. Obsah tuku lze zvýšit přídavkem oleje s omega-3 mastnými kyselinami, rybím nebo živočišným tukem. Je možné zkrmovat i mléčné výrobky, ale některým fretkám způsobují měkčí stolici. Ovoce by se mělo přidávat jen zřídka a v malém množství.

 

Jaké jsou problémy s chováním fretek? Jak efektivně je řešit?

Fretky jsou velmi aktivní zvířata, jsou to lovci, kteří rádi lezou v tunelech i se šplhají. Mnohým problémům lze předejít pochopením jejich chování a přizpůsobením chovného prostředí. Je třeba zamezit přístup do spár, odkud se nedají vytáhnout, do čalouněného nábytku, do zadního prostoru chladničky a jiných nebezpečných míst. Z dosahu fretek by měly být odstraněny květináče, protože jejich velmi láká hrabání v zemi. Je třeba pamatovat na to, že fretka je opravdu výborný lezec a skokan a dokáže se dostat téměř všude. Nejideálnější je nechávat fretku v době vaší nepřítomnosti ve voliéře, kde jí, ani zařízením bytu nehrozí žádné nebezpečí. V bezpečí svého pelíšku dokáže prospat 20 hodin denně, ale ty čtyři hodiny je velmi aktivní a je dobré se jí věnovat. Potřebuje pohyb minimálně dvě hodiny denně. V opačném případě se bude nudit a bavit se svým způsobem, převrhávat misku s vodou, či rozsypávat granule. Dalším problémem v chování fretek může být kousání. Je to jejich nejoblíbenější hra už od mládí. Pro jejich bezproblémový chov je důležité, aby pochopili, že kůže člověka je tenčí než kůže sourozenců. Při silnějším pokousání není vhodné fretku trestat, protože to bere jako součást hry. Nejlepší je zavřít ji do klece a nevšímat si ji. Aby byla fretka přítulná, je dobré věnovat se jí již od mládí, brát ji do náruče a hladit. Nejjednodušší je to hned po probuzení, nebo když je vyběhaná a vydováděná. Fretky jsou čistotná zvířata, vždy se chodí vyprazdňovat na stejné místo. Musí se ale naučit, kde mají svůj záchod, což vyžaduje hodně trpělivosti. Vždy když vidíme, že se chce fretka vyprázdnit (postaví se zády ke koutu, nadzvedne ocas a začne couvat), je třeba ji přemístit na záchodek. Dobré je mít záchod v každé místnosti, protože její trávení a vyprazdňování je velmi rychlé. Pokud začne být nečistotná již starší fretka, může to být způsobeno změnou steliva, stresem, stářím nebo nemocí. Největší problémy s chováním fretek bývají v období puberty. Některé začnou útočit na vaše nohy, silněji kousat, nepoužívat záchod a dělat nepořádek. V tomto období vám nezbývá nic jiné, než ho přečkat. Snažte se fretce co nejvíce věnovat a nechat ji vyřádit, aby neměla energii na své lumpárny. Pomáhá, i když má svého fretího kamaráda. Pokud to vydržíte, po roce budete mít nenahraditelného domácího miláčka.