Leptospiróza psů a koček

Jedná se o bakteriální onemocnění, které je vyvolané různými druhy bakterií z rodu Leptospira. Zdrojem infekce jsou nejčastěji hlodavci, ale i další domácí a hospodářská zvířata. U nich jsou bakterie lokalizovány v ledvinách a dochází k vylučování infekce močí do prostředí. Leptospiróza může probíhat asymptomaticky nebo se projevuje poškozením jater, urogenitálního aparátu, cévního a nervového systému. K nákaze je kromě zvířat vnímavý i člověk. Jedná se o velice závažné onemocnění, které může končit smrtí postiženého jedince.


Jak se zvíře nakazí leptospirózou
Pes a kočka se nejčastěji nakazí vodou, příp. krmivem, které jsou kontaminované močí rezervoárového zvířete. Ve stojatých a povrchových vodách mohou leptospiry přežívat dlouhou dobu, suché prostředí je ničí. Psi a kočky žijící na farmách spolu s dalšími hospodářskými zvířaty, se nakazí přímým kontaktem s nemocným zvířetem. Dále se zvíře může nakazit i během pohlavního styku s nemocným jedincem a rovněž je možný přenos infekce z matky na mláďata.


Průběh onemocnění
Po proniknutí leptospir do organismu dochází nejprve k masivnímu pomnožení v krvi, kdy u zvířete nepozorujeme žádné výrazné klinické příznaky - může mít zvýšenou teplotu, být apatické a méně žrát. Následně jsou bakterie zanášeny do predilekčních orgánů, zejména ledvin a jater, kde vylučují toxiny a působí zde rozsáhlé poškození. Pokud není terapie zahájena včas, dochází k selhání ledvin. Psi mohou zvracet, mít průjem s krví a nafouklé břicho v důsledku hromadění tekutiny při poškození jater. Toxiny dále působí na cévy, dochází k masivnímu rozpadu červených krvinek. Zvíře je anemické, objevují se drobné krváceniny na sliznicích, moč obsahuje příměs krve a doprovodným znakem může být i žloutenka.  Březí zvířata v důsledku multisystémového poškození mohou potratit. V ojedinělých případech jsou pozorovány nervové příznaky, zejména ochrnutí pánevních končetin, nekoordinované pohyby nebo křeče. U koček se poškození ledvin manifestuje hubnutím, zvracením, průjmem, zvýšeným příjmem tekutin a močením, změnami v kvalitě srsti a ojediněle i bolestivostí svalů.


Léčba leptospirózy psů a koček
Léčbu je u akutních případů nutné zahájit co nejdříve, metodou volby jsou antibiotika penicilinové řady, které však nezabrání vylučování leptospir močí. Proto je vhodné podat  i doxycyklin, který částečně zabraňuje hromadění leptospir v ledvinách a potlačuje vylučování infekce. Další léčba je pouze symptomatická a spočívá v infuzní terapii pro navození patřičné diurézy, zvládnutí gastrointestinálních obtíží a ochranou léčbu jater. Pokud jsou ledviny poškozeny, je vhodné zařazení speciální diety – Royal Canine VD Early renal,  Hill's Prescription Diet k/d Kidney Care,  Specific CKD Heart & Kidney Support.
Prevence leptospirózy psů a koček
Nejvýznamnější prevenci leptospirové infekce představuje vakcinace. Psa je možné nechat očkovat mezi 8-12 týdnem života kombinovanou vakcínou s následnou roční revakcinací. 

 

Autor: MVDr. Jolana Fajmonová

Nevíte si rady?
Zeptejte se nás telefonicky
nebo e-mailem.
+420 774 742 123
info@abckrmiva.cz

 

Novinky

 

 

Anketa

Jakého dopravce preferujete ?
Hlasovalo 3868 lidí

Chcete jako první vědět o novinkách a akcích?
Přihlaste se k odběru.